Helena Jiskrová, česká architektka v Nizozemí
V novém dokumentární cyklu Expati / čeští architekti v zahraničí sledujeme osudy a dílo několika etablovaných osobností z české architektury, kteří prožili část svého života v zahraničí. Hovoříme o české architektuře v evropském kontextu, systému vzdělávání, osobních životních zvratech, podmínkách práce i porevoluční transformaci. Architekti a architektky, které jsme vybrali, pracují v 80. letech v zahraničí a mají výraznou pedagogickou zkušenost jak v zahraničí, tak v Česku.
Architektka Helena Jiskrová (*1943) se narodila v Praze-Radotíně, prožila dětství v Liberci, vystudovala jedenáctiletou školu v Liberci a Fakultu stavební na ČVUT v Praze, obor architektura. V průběhu studií absolvovala stáž v Nizozemí, po návratu byla jednou z prvních architektů na postgraduální stáži v libereckém Sialu, v rámci kterého později vznikla Školka Sial na Jedlové. V roce 1978 emigrovala s manželem Zdeňkem Zavřelem a dvěma dětmi do Rotterdamu. Svou druhou kariéru musela zahájit v jiných, „západních“ podmínkách, kde externě spolupracovala s kancelářemi Van den Broek en Bakema a Bakema Zavrel Architekten a pracovala v Atelieru Z, Zavrel Architekten. Vyučovala na tuzemských i zahraničních školách. Jako pedagožka působila na TU Delft v Nizozemí, Škole architektury AVU v Praze, RWTH Aachen v Německu a Fakultě architektury TU v Liberci. Dokument se zaměřuje na životní příběh Heleny Jiskrové, ale stranou zájmu nezůstala ani její vybraná architektonická práce v Nizozemí.
V dokumentu jsou zdokumentovány tyto projekty a stavby:
Výstavní pavilon sanitární keramiky Panama na Staroměstském náměstí v Praze (školní projekt, 1966)
Továrna na Coca-Colu v Písku (diplomní projekt, 1967)
Soutěžní návrh na Maritiem Museum (Helena Jiskrová, Zdeněk Zavřel, 1981)
Soubor bytových domů v ulicích Rijtuigweg, Vuurplaat, Spoorweghaven a Stoomtramweg ve čtvrti Feijenoord v Rotterdamu (v rámci kanceláře Bakema Zavrel Architekten)
Základní škola Het Visnet (bývalá dvojškola) v ulici Stationsstraat ve Vlaardingenu, řadové domy a bytový dům v ulici Prins Hendrikstraat ve Vlaardingenu (v rámci Ateliéru Z, 1986-1988)
Nárožní bytový dům s obchody v ulici Haringvliet v Rotterdamu (v rámci Ateliéru Z, 1986-1991)
Dva bytové domy a devět dvojdomů v ulici Aletta Jacobskade ve Vlaardingenu (v rámci Ateliéru Z, projekt 1990-92, realizace od 1992)
Bytový dům pro seniory v ulici Nieuwe Binnenweg v Rotterdamu (v rámci Ateliéru Z)
Soutěžní návrh na obojživelné bydlení (Helena Jiskrová, 2001)
námět: Markéta Mráčková, Barbora Šimonová, cosa.cz, kulturní družstvo
účinkující: Helena Jiskrová, Michaela Janečková
kamera: Jan Maštera
zvuk: Barbora Šimonová
střih: Kristýna Toupalová
titulky: Viktor Vejvoda
hudba: Jaroslav Šlauf
překlad: Petr Čapek
poděkování: Helena Jiskrová, rezidenční investor Vesteda, základní škola Het Visnet, Helena Huber-Doudová, Národní galerie Praha, spolek KRUH
cosa.cz 2024
Dokument vznikl za podpory Evropské unie, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.